Ohio Kiwanis Hall of Fame

In August of 2009, the Ohio District Kiwanis Board approved the formation the Ohio District Kiwanis Hall of Fame. The Ohio District Kiwanis Hall of Fame will feature Ohio Kiwanians who were nominated and selected and through their Time, Talent, Dedication, and Leadership roles in Kiwanis resulted in Building Better Lives and Communities.

Click below to download a Nomination Form for the Ohio District Kiwanis Hall of Fame.

Each year a new class of honorees will be introduced at the MidYear Education Day. Individuals honored with induction into the Ohio District Kiwanis Hall of Fame since its inception are as follows:

Name:Office Held and Years:ClubYear Inducted
Albert H. MillerInternational Trustee (1916-17)Toledo2010
Charles HealdInternational Vice-President (1916-17)Dayton2010
James W. MeekerInternational Trustee (1916-17)Akron2010
James J. DalzellInternational Trustee (1916-17)Youngstown2010
Ben G. WatsonInternational Trustee (1916-18)Columbus2010
Oscar F. AlexanderInternational Trustee & Vice-President (1916-18)Cleveland2010
Edmund F. ArrasInternational Trustee & President (1920-25)Columbus2010
Russell C. HeddlestonInternational Trustee (1926-29)East Liverpool2010
A. A. SchrammInternational Vice-President (1933-35)Marietta2010
William A. WilliamsonInternational Trustee (1937-39)Cleveland2010
Philip E. AuerInternational Trustee & Vice-President (1941-44)Galion2010
Albert R. CoxInternational Trustee (1947-51)Canton2010
H. W. DriverInternational Trustee & Vice-President (1952-57)Euclid2010
Harold O. DannerInternational Trustee (1957-61)Madisonville2010
Phillip V. StoutInternational Trustee (1963-67)Hilltop, Columbus2010
Stanley E. SchneiderInternational Trustee, Vice-President, Treasurer, President (1970-77)Crestline2010
Donald E. WilliamsInternational Trustee, Vice-President, Treasurer, President (1979-86)Berea2010
Walter G. SellersInternational Trustee, Vice-President, Treasurer, President (1991-98)Xenia2010
Donald R. MurrayInternational Trustee (2001-04)Canton2010
A. Alan PennInternational Trustee, Vice-President, President-Elect, President (2006-12)Medina Breakfast, All Ohio eMedina2010
Paul L. Brown     Club PresidentLima2011
Douglas R. K. EverettClub President, Lieutenant Governor (1978-79), District Governor (1987-88)Mill Creek (Youngstown), Youngstown2011
George GrimClub President, Lieutenant Governor (2006-07)Boardman2011
Robert (Bob) FoxClub PresidentWooster2011
Wayne W. HilbornClub President, Club Secretary, Lieutenant Governor (1953)Delaware2012
Albert C. GilbertClub President, Club Secretary, Lieutenant Governor (1991-1993), Governor (1994-1995)East Cleveland2012
Francis “Frank” WalkerClub President, Club Secretary, Lieutenant Governor (1990-91), District Treasurer (2004-05)Gahanna2012
John BodmerClub President, Club Secretary, Lieutenant Governor (1995-96)Kirtland2012
John E. DeVilbissClub President, Club Treasurer, Lieutenant Governor, District Treasurer, Governor (2010-11)West Alexandria2014
Baird A. KruegerClub President, Club Secretary, Lieutenant Governor, District Treasurer (1998-2000)Granville2014
Volita “Vee” M. ReifsnyderClub President, Lieutenant Governor, District Treasurer (2006-07)Port Clinton, i-NeXT2014
Jean ForbesClub President, Lieutenant Governor, District Foundation Secretary-Treasurer (2004-2015)Dublin, Wooster, Warren, Rockville, MD, Tiffin2015
Clifford C. HoukClub President (3 Times), Lieutenant Governor, District Foundation PresidentDowntown Athens, Athens, Troy2015
Leroy M. MartinClub President, Club Secretary, Lieutenant Governor, District Foundation President, District Foundation Executive Director, Governor (2008-09)Barberton, Copley, All Ohio-eMedina2015
Preston ForbesClub President, CLE/Education Chair, Lieutenant Governor (1981-82), Governor (1986-87)Dublin, Wooster, Champion, Rockville, MD, North Bethesda, MD, Tiffin2016
Robert J. MarimonClub President, Club Treasurer, Lieutenant Governor (1993-94)Avon Lake2016
Charles F. (Bud) MoldenhauerClub President, Club Secretary, International & District Committees, Lieutenant Governor (1968), Governor (1973-74)North Royalton2016
Paul D. PriceClub Secretary (1983-87/Western Kenosha Kiwanis), Club Secretary (1992-Present/Springfield Kiwanis), Lieutenant Governor (2 Times), District Treasurer (2002-2004)Springfield2017
Dr. David GallitClub President (2000-01), Club Treasurer (1994-96), Distinguished Club President, Key Club Advisor (1981-83), Lieutenant Governor and Class President (2006-07), Mid-Year Chair, Various District Committees, Ohio District Treasurer (2017-18)Columbus and I-NeXT, Columbus2017
Dr. Kip CrainClub Secretary, Distinguished President, Distinguished Lt. Governor, District Chair for Young Children Priority One, District Chair for Administration, District Chair for International Foundation, District Chair for New Club Building, Ohio District Governor (2008-09)Wooster2018
Rita CorbinClub President, Club Secretary, Finance and Structure Committee Member, Key Club Advisor, Division Eliminate Chair, Division IDD Chair, Outstanding Lt. Governor (2008-9), Distinguished Lt. Governor (2015-16), New Club Builder, Interclub and Fellowship ChairGahanna, Groveport Madison2018
B. David “Dave” WhitemanDistrict Secretary (1998-2018), Club Treasurer, Division Treasurer, Certified Leadership Educator, International Committee for District Secretaries, International Committee on Structure, International Committee on Technology Integration, District Bulletin EditorNewark2018
Sherman Dale LeachClub President (1970-71), Lt. Governor, On to International Convention Chair,  Make A Difference Day Chair, Key Club Advisor, Finance and Structure Chair, Young Children Priority One Chair, Membership Growth Chair, PAC Chair, Governor (1985-860Grove City2019
Cynthia “Cyndi” ChamperDistinguished Club Secretary, Key Club Advisor, Club President,  First Female Lt. Governor in Ohio, K-Kids District Chair, District Convention Chair, Certified Leadership Educator , District Governor (2006-07) and Eliminate Chair, Kiwanis International Foundation TrusteeI-Next and Centennial E-Kiwanis2019
Amy ZimmermanFormer Key Club member, Former Circle K Lt. Governor, Distinguished Club Secretary, Distinguished Club President, Lt. Governor, District Membership Chair, Governor (2015-16), Certified Leadership Educator,  Kiwanis Children’s Fund TrusteeCincinnati, Easter Cincinnati2019
Jeri Ann PennClub Secretary, Past Kiwanis International First Lady (2011-12), Kiwanis International Young Children Priority One Committee, Kiwanis International 25th Anniversary of Women in Kiwanis Committee Member, District K-Kids Coordinator 2014-2017All Ohio eMedina2020
Robert “Bob” WilliamsOhio District Kiwanis Foundation Board President, Ohio District K-Kids Chair , Division 14 Lt. Governor, District Leadership and Education Chair, District Membership Committee New Club Builder, District Treasurer, Douglas R.K. Everett Outstanding District Chair,  Past Lt. Governor Association Secretary, District Budget ChairNorth Ridgeville, Olmsted Falls, I-Next2020
Sharon O’NealDivision 11S Lt. Governor, Mid-Year Education Day Chair, Certified Leadership Educator, Douglas R.K. Everett Outstanding District Chair, Human and Spiritual Values Chair,  FIrst Female Kiwanis Governor of Ohio (2005-06) . Key Club, Circle K and Aktion Club Advisor, Club SecretaryDelaware 2020
Thomas PaffeClub Secretary (25 years) Division Public Relations Chair, Scholarship Committee, Golf Committee (50 years), Club newsletter editor. Perfect attendance for 54 years.Mason2020
Mauri CronDistrict Governor (2004-2005), Certified Leadership Educator, Membership Chair ,Club Builder, Regional Chair for the Eliminate Progect.  District project promoted prevention and treatment of pediatric trauma, Coordinated the annual “Walk the Miracle Mile” for Coldwater Kiwanis which supports the Mercer Health Center’s Kiwanis Pediatric Treatment Room.Coldwater2021
Richard “Rick” KidwellPast Lt. Governor,  District Community Services Chair. Developed Kiwanis Closets which provide clothing for schools to support childre in need. Spearheaded the development of the playground at the Hancock Memorial Museum. Findlay2021
Larry MyersPast Lt. Governor, recruited and sponsored more than 84 members. Chaired annual pancake breakfast for 32 years. Created and coordinated Flags over Berea , obtained naming rights for Berea’s Safety Town program and two city park pavillions. Berea2021
William “Bill” SnellgrovePast District Governor (2011-2012). Member of Formula Team, Club Coach Instructor, MidYear Chair, Division Secretary. District Project provided backpacks for with personal and comfort care items for children entering foster care. Chaired community soccer program for more than 1,000 children annually, also developed a soccer program for children with developmentally disabilities and for instructing kindergarten age players. Chaired committee overseeing the operations of Hilliard BMV license agency.I-Next and Northwest Columbus2021
Travis HumphreyPast District Treasurer and ODKF Treasurer, Key Club Alumni, and dedicated community servant who works on his club’s annual community Christmas parties for kids and retirees.I-Next and Circleville2022
Donald “Don” LewisPast President with 38 years of service who spearheaded the club’s signature Maple Syrup fundraiser and the rebuild efforts of the Wildwood Playground.Granville2022
Richard “Dick” DundoreOver 53 years of perfect attendance and 4 decades of service as a Key Club Zone Administrator.Bellevue2022
Bruce LeePast Lt. Governor who led the charge to raise over $41,000 to fight IDD.Zanesville2022
Text