Leadership Team

2021-2022 Ohio District Officers

Craig Smith, Governor

James Kaufman, Immediate Past Governor

John Coffield, District Treasurer

Dave Kuhn, Governor-Elect

Jim Janosik, District Secretary/Executive Director

District Officer Contact Form

"*" indicates required fields

Name*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.


Lt. Governors

Mike Metzger, Lt. Governor, Division 1N

Jason Miller, Lt. Governor, Division 1S

Robert Day, Lt. Governor, Division 2

Donn Craig, Lt. Governor, Division 3

Larry Hudson, Lt. Governor, Division 4

Sam Slater, Lt. Governor, Division 5 

TBA, Lt. Governor, Division 6 & 7 

Judy Raub, Lt. Governor, Division 8

Carolyn Ault, Lt. Governor, Division 9

Cliff Wiltshire, Lt. Governor, Division 10E

Rita Corbin, Lt. Governor, Division 10S

Mark Garland, Lt. Governor, Division 10W

Jeanette Carpenter, Lt. Governor, Division 11N 

Manoj Sharma, Lt. Governor, Division 11S

Daniel Stober, Lt. Governor, Division 12

Stan Wojdyla, Lt. Governor, Division 13

Anne Cornelius, Lt. Governor, Division 14

TBA, Lt. Governor, Division 15 

Ron Hyre, Lt. Governor, Division 16

Thomas Stahlheber, Lt. Governor, Division 17

Robert Moon, Lt. Governor, Division 18

Gary Stumpf, Lt. Governor, Division 22

Edith Schilla, Lt. Governor, Division 24

Paulette Edington, Lt. Governor, Division 26

LTG Contact Form

"*" indicates required fields

Name*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.


District Chairs

Aktion Club: Richard Brulotte
Builders Club Co-Chair: Robert Day Jr.
Builders Club Co-Chair: Wanda Young
Budget: Bill Flinta
Bulletin Editor: Jim Janosik
Bylaws, Policies and District Resolutions: Scott Lindsey
Circle K: Chad Gardner
Club Leadership Education: Lanton Lee
District Convention: Linda Brinkerhoff
District Convention Site Selection: Dennis Lehman
Diversity, Equity, and Inclusion: Marla Marsh & Monica Marsh
Finance and Structure: Craig Wallace
Governor’s Project: Marcia Copeland Hudson
Historians: Jim and Sharon O’Neal
Interclub and Fellowship: Dave Doney
Key Club: Jeff Eble
Key Leader: Kelly and Brian Shaffer KICK: Hasani Wheat
Kiwanis Kids: Jennifer Lewis
Kiwanis Children’s Fund: Jim Janosik
Leadership Development and Education: Susan Denning
MidYear Education Day: Kelly Faas
On to International Convention: Kelly Brown
Partnerships: James Bennett
Past District Governors: Tim Cornelius
Past District Treasurers: Dave Whiteman
Past Lt. Governors: Rick Kidwell
Public Relations: James Minter
Risk Management: Jack Hilborn Service: Steve Vrooman
SLP Alumni Retention: Jennifer Weinberg
Young Children: Priority One: Sarah Roush
Youth Protection Guidelines: Jeff Eble

District Chair Contact Form

"*" indicates required fields

Name*
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Text